Portfolio

Animacje dla Multimedialnego Muzeum na Klifie w Trzęsaczu

Na Pomorzu Zachodnim, niedaleko Rewala, znajduje się miejscowość Trzęsacz. Główną atrakcją turystyczną Trzęsacza są ruiny gotyckiego kościoła wybudowanego pośrodku wsi na przełomie XIV/XV wieku, wówczas w odległości prawie 2 km od morza. Procesy erozyjne spowodowały jednak, że brzeg nieustannie zbliżał się do budowli. Ostatnie nabożeństwo odprawiono w kościele 2 marca 1874 roku. W 1901 roku zawaliła się pierwsza jego część. w dalszych latach stopniowo zniszczeniu ulegały kolejne elementy kościoła. Dziś pozostał jedynie fragment południowej ściany. W 2001 roku w celu ochrony pozostałości kościoła, wybudowany został sztuczny klif.

Jest to jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie.

Od 2000 roku działa Multimedialne Muzeum na Klifie. W maju 2014 zostanie ono otwarte w zupełnie nowej odsłonie. Na tę okazję, we współpracy z agencją New Amsterdam, przygotowaliśmy dwie animacje, które będą zasadniczą częścią ekspozycji prezentowanych w dwóch z czterech nowych sal multimedialnych. Poniżej prezentujemy szereg statycznych ujęć z obu animacji. Całe animacje, z oczywistych względów, są dostępne jedynie w Muzeum.

Strona Muzeum


Pierwsza animacja ukazuje proces erozji brzegu morskiego od XV wieku aż do współczesności. Najtrudniejszym wyzwaniem dla nas było realistyczne odwzorowanie fal morskich rozbijających się o brzeg, a także ukazanie różnych warunków pogodowych (od spokojnego morza w pogodny dzień po sztorm i burzę). Nie zapomnieliśmy też o drobnych smaczkach, takich jak drzewa kołyszące się na wietrze czy realistycznie przesuwające się chmury. W animacji ukazane jest również osuwanie się części brzegu na skutek działania fal. W ostatniej jej fazie pokazywana jest budowa ochronnego sztucznego klifu oraz platformy widokowej.

klif 1klif 2klif 3klif 4klif 5klif 6klif 7klif 8klif 9klif 10klif 11klif 12klif 13klif 14klif 15klif 16klif 17klif 18klif 19klif 20klif 21klif 22klif 23klif 24Druga animacja nawiązuje do legendy, według której pierwsza ściana kościoła osunęła się w trakcie wieczornej mszy. Właśnie ten moment jest ukazany w animacji. Na ścianach widoczne jest pełzające światło świec, w okna bębni deszcz, a ciemność co chwilę rozjaśniają błyskawice. Tymczasem grunt spod ściany stopniowo się osuwa. Wreszcie ściana nie wytrzymuje naprężeń – pękają szyby, drewniane ramy zamieniają się w drzazgi, w końcu cały ceglany mur osuwa się do morza, ukazując rozszalałą kipiel i gwałtowną nawałnicę. Wszystko to tworzy dramatyczny nastrój. Zasadniczym elementem tej animacji była zgodna z prawami fizyki symulacja osuwającej się ściany, a także widok szalejącego Bałtyku.

sciana 1sciana 2sciana 3sciana 4sciana 5sciana 6sciana 7sciana 8sciana 9sciana 10sciana 11sciana 12sciana 13sciana 14sciana 15sciana 16sciana 17sciana 18sciana 19sciana 20sciana 21sciana 22sciana 23sciana 24sciana 25sciana 26sciana 27sciana 28sciana 29sciana 30sciana 31sciana 32Zobacz powiązane projekty:
Animacje dla Energetycznego Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym