Animacje dla Multimedialnego Muzeum na Klifie w Trzęsaczu
Na Pomorzu Zachodnim, niedaleko Rewala, znajduje się miejscowość Trzęsacz. Główną atrakcją turystyczną Trzęsacza są ruiny gotyckiego kościoła wybudowanego pośrodku wsi na przełomie XIV/XV wieku, wówczas w odległości prawie 2 km od morza. Procesy erozyjne spowodowały jednak, że brzeg nieustannie zbliżał się do budowli. Ostatnie nabożeństwo odprawiono w kościele 2 marca 1874 roku. W 1901 roku zawaliła się pierwsza jego część. w dalszych latach stopniowo zniszczeniu ulegały kolejne elementy kościoła. Dziś pozostał jedynie fragment południowej ściany. W 2001 roku w celu ochrony pozostałości kościoła, wybudowany został sztuczny klif.
Jest to jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie.
Od 2000 roku działa Multimedialne Muzeum na Klifie. W maju 2014 zostanie ono otwarte w zupełnie nowej odsłonie. Na tę okazję, we współpracy z agencją New Amsterdam, przygotowaliśmy dwie animacje, które będą zasadniczą częścią ekspozycji prezentowanych w dwóch z czterech nowych sal multimedialnych. Poniżej prezentujemy szereg statycznych ujęć z obu animacji. Całe animacje, z oczywistych względów, są dostępne jedynie w Muzeum.
Strona Muzeum
Pierwsza animacja ukazuje proces erozji brzegu morskiego od XV wieku aż do współczesności. Najtrudniejszym wyzwaniem dla nas było realistyczne odwzorowanie fal morskich rozbijających się o brzeg, a także ukazanie różnych warunków pogodowych (od spokojnego morza w pogodny dzień po sztorm i burzę). Nie zapomnieliśmy też o drobnych smaczkach, takich jak drzewa kołyszące się na wietrze czy realistycznie przesuwające się chmury. W animacji ukazane jest również osuwanie się części brzegu na skutek działania fal. W ostatniej jej fazie pokazywana jest budowa ochronnego sztucznego klifu oraz platformy widokowej.
























Druga animacja nawiązuje do legendy, według której pierwsza ściana kościoła osunęła się w trakcie wieczornej mszy. Właśnie ten moment jest ukazany w animacji. Na ścianach widoczne jest pełzające światło świec, w okna bębni deszcz, a ciemność co chwilę rozjaśniają błyskawice. Tymczasem grunt spod ściany stopniowo się osuwa. Wreszcie ściana nie wytrzymuje naprężeń – pękają szyby, drewniane ramy zamieniają się w drzazgi, w końcu cały ceglany mur osuwa się do morza, ukazując rozszalałą kipiel i gwałtowną nawałnicę. Wszystko to tworzy dramatyczny nastrój. Zasadniczym elementem tej animacji była zgodna z prawami fizyki symulacja osuwającej się ściany, a także widok szalejącego Bałtyku.
































Zobacz powiązane projekty:
Animacje dla Energetycznego Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym