Portfolio

Moc Ponidzia


Zobacz w HD na YouTube


Projekt przygotowany został dla Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju. Jego założeniem było zapoznanie potencjalnych turystów z atrakcjami i walorami regionu Ponidzia.

Ten ponad dziesięciominutowy film stworzony został w technologii 360 stopni i rozdzielczości 4K i przeznaczony jest do wyświetlania w okularach VR. Prezentacja filmu dokonywana jest w specjalnej kapsule – mobilnej przyczepie, gdzie jednocześnie może go oglądać sześć osób.

Z uwagi na specyfikę projektu, trudno jest go w pełnej krasie przedstawić na płaskim ekranie monitora. Dlatego też powyżej prezentujemy film ukazujący ideę kapsuły, holograficznego wyświetlania filmu i niektóre przejścia pomiędzy lokacjami. Poniżej zaś kilka statycznych ujęć z filmu (zniekształcenie wynika z ich przeznaczenia do wyświetlania dookólnego).

Główna idea filmu opiera się na przedstawieniu najbardziej znanych miejsc w Busku-Zdroju i jego okolicach, jak również atrakcji przyrodniczych, w które obfituje region. Znalazły się w nim więc zarówno ujęcia z Parku Zdrojowego, katedry w Wiślicy, jak i ze spływu kajakowego Nidą. Z uwagi na zastosowaną technologię, miejsca te są pokazywane w większości ze statycznych ujęć, w których widz, rozglądając się, może prawie dowolnie obejrzeć otoczenie (obszar za plecami widza jest zarezerwowany dla informacji o producentach filmu).

Wszystkie przedstawione lokalizacje połączone są ze sobą animowanymi przerywnikami w postaci mapy regionu, na której zaznaczane są kolejne punkty, pomiędzy którymi jest przenoszony widz. Z dużą topograficzną precyzją zostały odwzorowane ulice, rzeki, położenie budynków największych miejscowości regionu, jak również roślinności. Model regionu obejmuje obszar o powierzchni 2500 km kwadratowych. Dzięki temu widzowie od razu zdobywają wiedzę gdzie dokładnie znajdują się poszczególne miejsca. Te nieco bardziej dynamiczne ujęcia oglądane w okularach VR są źródłem dość mocnych emocji u oglądających.

Aby wzmocnić efekt immersji odbiorcy w wykreowany świat, zaraz po założeniu okularów widzi on dokładnie odwzorowane wnętrze kapsuły, po którym oczywiście również może się rozglądać. Po chwili przed oczami, w postaci hologramu, zaczyna mu się wyświetlać film. Całość została opatrzona stosownym komentarzem lektorskim, opisującym poszczególne lokacje.

Film zdobył trzecią nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Kadry z Polski… i nie tylko”, organizowanym przez portal Wasza Turystyka.

Klient: Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju


Moc Ponidzia 1Moc Ponidzia 2Moc Ponidzia 3Moc Ponidzia 4Moc Ponidzia 5Moc Ponidzia 6Moc Ponidzia 7Moc Ponidzia 8Moc Ponidzia 9Moc Ponidzia 10Moc Ponidzia 11Moc Ponidzia 12Moc Ponidzia 13Moc Ponidzia 14Moc Ponidzia 15Moc Ponidzia 16Moc Ponidzia 17Moc Ponidzia 18Moc Ponidzia 19Moc Ponidzia 20