Moc Ponidzia
Zobacz w HD na YouTube
Projekt przygotowany został dla Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju. Jego założeniem było zapoznanie potencjalnych turystów z atrakcjami i walorami regionu Ponidzia.
Ten ponad dziesięciominutowy film stworzony został w technologii 360 stopni i rozdzielczości 4K i przeznaczony jest do wyświetlania w okularach VR. Prezentacja filmu dokonywana jest w specjalnej kapsule – mobilnej przyczepie, gdzie jednocześnie może go oglądać sześć osób.
Z uwagi na specyfikę projektu, trudno jest go w pełnej krasie przedstawić na płaskim ekranie monitora. Dlatego też powyżej prezentujemy film ukazujący ideę kapsuły, holograficznego wyświetlania filmu i niektóre przejścia pomiędzy lokacjami. Poniżej zaś kilka statycznych ujęć z filmu (zniekształcenie wynika z ich przeznaczenia do wyświetlania dookólnego).
Główna idea filmu opiera się na przedstawieniu najbardziej znanych miejsc w Busku-Zdroju i jego okolicach, jak również atrakcji przyrodniczych, w które obfituje region. Znalazły się w nim więc zarówno ujęcia z Parku Zdrojowego, katedry w Wiślicy, jak i ze spływu kajakowego Nidą. Z uwagi na zastosowaną technologię, miejsca te są pokazywane w większości ze statycznych ujęć, w których widz, rozglądając się, może prawie dowolnie obejrzeć otoczenie (obszar za plecami widza jest zarezerwowany dla informacji o producentach filmu).
Wszystkie przedstawione lokalizacje połączone są ze sobą animowanymi przerywnikami w postaci mapy regionu, na której zaznaczane są kolejne punkty, pomiędzy którymi jest przenoszony widz. Z dużą topograficzną precyzją zostały odwzorowane ulice, rzeki, położenie budynków największych miejscowości regionu, jak również roślinności. Model regionu obejmuje obszar o powierzchni 2500 km kwadratowych. Dzięki temu widzowie od razu zdobywają wiedzę gdzie dokładnie znajdują się poszczególne miejsca. Te nieco bardziej dynamiczne ujęcia oglądane w okularach VR są źródłem dość mocnych emocji u oglądających.
Aby wzmocnić efekt immersji odbiorcy w wykreowany świat, zaraz po założeniu okularów widzi on dokładnie odwzorowane wnętrze kapsuły, po którym oczywiście również może się rozglądać. Po chwili przed oczami, w postaci hologramu, zaczyna mu się wyświetlać film. Całość została opatrzona stosownym komentarzem lektorskim, opisującym poszczególne lokacje.
Film zdobył trzecią nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Kadry z Polski… i nie tylko”, organizowanym przez portal Wasza Turystyka.
Klient: Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju